Avrupa Birliği, Rusya’daki Kripto Para Hizmetlerini Yasaklama Kararı Aldı

Avrupa Birliği, Ukrayna’ya işgal eden Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı. Yeni kararlarda, Rusların yaptırımları atlatmak için kripto paralara yönelme ihtimalinden dolayı ülkedeki kripto para hizmetlerinin yasaklanacağı ifade edildi.

Kripto para birimlerinin gün geçtikçe daha da yaygınlaştığı ve dünya çapında benimsenmeye başlandığı artık bilinen bir gerçek. Durum böyle olunca ülkelerde yaşanan olaylar da geleceğin teknolojileri olarak görülen bu para birimleri ile ilgili yeni haberlerin çıkmasına neden oluyor.

Rusya’nın şubat ayının sonlarına doğru Ukrayna’ya askeri harekat düzenlemeye başlaması tüm dünyanın gündemine oturdu ve ardı arkasına bir çok ülke ve şirket Rusya’ya karşı çeşitli yaptırımlar uygulamaya başladılar. Bunun ardından kripto paraların değeri birden değişiverdi, Rusya’nın ekonomik yaptırımları kripto para birimleri ile aşabileceğini Finans Uzmanı Dr. Barbaros Çıtmacı ile daha önce incelemiş ve değerlendirmiştik. İşte bu noktada Avrupa Birliği’nden de beklenen hamle geldi.

Avrupa Birliği, Rusya'daki Kripto Para Hizmetlerini Yasaklama Kararı Aldı

Rusya’daki kripto hizmetlerine yasak getirildi.

Gelen bilgilere göre geçtiğimiz haftalarda özel kripto para birimlerine kısıtlamalar getiren Avrupa Birliği, Ukrayna’yı işgal eden Rusya’ya yönelik yeni yaptırımlarını açıkladı. Ambargonun çeşitli yollarla delinmesine yönelik boşlukları kapatmak için alındığı belirtilen bu kararlar ile aslında Rusya’ya yüksek değerli kripto para hizmetlerinin yasaklanması başlıca nedenler arasında bulunuyordu.

Açıklamalarda yaptırım paketinde yer alan bu kararın, Rusya’nın diğer yaptırımlardan kaçmak için paralarını kripto cüzdanları yardımıyla yurtdışına taşıma ihtimali nedeniyle oluşan endişelerden dolayı alındığı ifade edildi. Bu da Avrupa Birliği merkezli tüm kripto para borsalarının ve cüzdanlarının ülkede yasaklanacağını gösterdi.

Dr. Barbaros Çıtmacı bu kararla ilgili değerlendirmesinde, bu kararlar ile birlikte AB’nin Rusya’ya yönelik beşinci yaptırım paketi olduğunu belirten Çıtmacı, Rusya’daki bankacılık sektörünün %23’ünü oluşturan dört bankaya işlem yasağı geldiğini de aktardı. Barbaros Çıtmacı kararlarla ilgili yetkilerin yaptıkları açıklamalardan yola çıkarak, “Rus ekonomisini derinden etkileyecek bu yaptırımlar, Kremlin’in üzerindeki ekonomik baskıyı artırmaya katkıda bulunacak ve işgalin finanse edilmesini sekteye uğratacak” ifadelerini kullandı.

Sitemizde çıkan tüm haberlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.