Bitcoin neden sürekli düşüyor? 2022 yılı kripto paralarda düşüş ile devam ediyor!

Geçtiğimiz kasım ayından bu yana düşüş modunda olan kripto paralarda aşağı yönlü seyir hız kesmeden devam ediyor. Özellikle kripto paralar arasındaki dinamo olan para birimi Bitcoin spekülatif fiyat hareketleriyle bazı dönemdeler 3-5 bin dolarlık sıçrayış gösterse de sonrasında düşüşü daha da sert oluyor. Boğa tuzağı olarak adlandırılan bu tuzağa düşen yatırımcılar sonrasında ise ayılar olarak adlandırılan satıcıların satışlarına maruz kalıyorlar.

Bir bilgi notu : Piyasalarda Boğalar alımı, Ayılar ise satışı temsil ediyor.

Bitcoin neden sürekli düşüyor? 2022 yılı kripto paralarda düşüş ile devam ediyor!

KRİPTO PARALAR NEDEN DÜŞÜYOR?

Ekonomi ve Finans Uzmanı Barbaros Çıtmacı değerlendirmelerini bizlerle paylaşıyor.

Kripto para piyasaları küresel ekonomideki çalkantıyla birlikte gerilemesini sürdürüyor. ABD ekonomisinde enflasyona karşı alınan önlemlerin zayıf kalması, faiz artırım hızının yetersiz olması ve ABD’nin adım adım resesyona yaklaşmasından dolayı kripto paralardan kaçış devam ediyor. Bu yazımızı hazırlarken Bitcoin 20 bin 700 dolar seviyelerine kadar gerilemişti.

KRİPTO PARALARIN DÜŞME NEDENLERİ

Kripto para birimleri geçtiğimiz Kasım ayındaki tarihi zirvelerinden oldukça uzakta seyretmeye başladı. Bitcoin 69 bin dolar Ethereum ise 4865 doları görmüştü. ABD’de enflasyonun 40 yılın üzerine çıkması ve yüzde 8.6’ya ulaşması piyasalarda beklentileri artırdı. Uzmanımız Barbaros Çıtmacı bizler için madde madde bu düşüşün nedenlerini değerlendirdi.

FAİZ KARARI

ABD Merkez Bankası Fed’in daha yüksek faiz artırımları piyasalarda fiyatlanmaya başladı. ABD ve Avrupa ekonomisinde kısa dönemde alınan enflasyonu dindirmeye yönelik adımlar henüz etkisini göstermedi. ABD’de enflasyon yüzde 8.6 seviyesindeyken faiz sadece yüzde 1 seviyesinde. Başka bir deyişle, Fed faizi artırdığını ve sözlü yönlendirmelerde bulunduğunu açıklasa da reel faiz yüzde 7.6 geride bulunuyor.

İŞSİZLİK ORANLARI

ABD ekonomisinde işsizlik oranlarının da dengesini kaybetmeye başladığını anlatan Barbaros Çıtmacı, olumsuz gelen verilerin resesyon ihtimallerini artırırken Fed’in faiz ve bilanço daraltma dışında yaptığı sözlü yönlendirmeler Piyasalar tarafından net olarak algılanmak istenmiyor diye belirtiyor.

BORSALAR

ABD borsaları da büyük düşüşler yaşamaya başladı. Dow Jones endeksi yakın zamanda yüzde 2.73 oranında düşüşle 31 bin 392 puan, S&P 500 endeksi yüzde 2.91 oranında düşüşle 3900 puan, Nasdaq ise yüzde 1.68 oranında düşüşle 150.19 puan seviyesinde işlem gördü.

ALTINA YÖNELİM

ABD’den kötü gelen veriler sonrasında yatırımcılar dolar yerine altını tercih etmeye başladı. Bir süredir ons altın 1850 dolar seviyelerine sıkışmıştı. Yakın zamanda ons altın 1882 dolar seviyesine kadar hızlı yükseliş göstermişti. Bu da paranın döviz ve kripto yerine altına kaydığını gösteriyor. Altın fiyatları riskli dönemlerde yükseliş hareketi gösterir ve yatırımcılar kendilerini enflasyona karşı altın alarak korumayı tercih eder.

SOĞUK CÜZDANLAR

Uzun süredir kullanılmayan hesaplardan çıkış yapılması ve satılması nedeniyle de gerilemeler hız kazanıyor. Son dönemde soğuk cüzdanlardan balinalar büyük miktarlarda Bitcoin çıkışı gerçekleştirdi.

Dr. Barbaros Çıtmacı’nın Şahsi Görüşü

Barbaros Çıtmacı ve aynı zamanda bir çok uluslararası para uzmanı Bitcoin ve enflasyonun henüz zirveye ulaşmadığını bundan dolayı yatırımcılara hold etmeye devam etmelerini önerdi. Hold etmek kripto para piyasalarında elde tutulan varlıkların satılmadan beklenmesi anlamına geliyor.

Sitemizde çıkan tüm haberlere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Yasal Uyarı

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu yazının özgün hali Dr. Barbaros Çıtmacı’nın kişisel sayfasında bulunmaktadır.